Funny Girl
Csak csajoknak!

MENÜ

 

Ugye mi lányok megőrűlünk az állatokért!Nem is csoda hisz a legtöbb házikedvenc igazi kis cukorkazsák!

 

Mutatok pár képet és hasznos tanácsot!!!

 

A kutya:

 

 

A kutya egészségének megőrzésének érdekében nagyon fontos, hogy milyen táplálékhoz jut hozzá. Ezért, habár ez a kérdés egyszerűnek tűnhet - csak lekapunk egy kutyaeledelt az áruház polcáról, és már meg is van oldva a probléma - ne így járj el. Megfontoltan, tájékozottan cselekedj, hiszen a kutya fejlődése és jó közérzete múlik rajta.

5 alaptanács:

1. Napi kétszer etesd a felnőtt állatot.
2. Sose hagyj kinn egész nap ételt.
3. 15 perc után vedd el az ételt, ezzel elkerülhető, hogy válogatós legyen, illetve segíti megakadályozni az elhízást.
4. Sose adj forró ételt, vagy hideg vizet. A legjobb a szobahőmérséklet mindenből.
5. Röviddel az etetések előtt és után ne végeztess aktív munkát a kutyával, bélcsavarodás okozhat. Ha étkezés után kiviszed elvégezni a dolgát, ügyelj arra, hogy könnyű esti séta legyen.

Most pedig, lássuk a 3 leggyakoribb kérdéskört a kutya etetésével kapcsolatban, és természetesen a helyes válaszokat:

1. Milyen ételt kapjon? Szárazeledel? Házi koszt? Konzerv? Esetleg otthon készített kutya étel? Melyik a legjobb? Mit nem szabad ennie?

- Napjainkban a szárazeledel tűnik a legpraktikusabb, legegyszerűbb, és legolcsóbb megoldásnak. A szárazeledel mellett ritkábban, de etetheted konzerv típusú eledellel is. Ezek általában magasabb fehérjetartalmúak, de ugyanakkor magas víztartalmuk miatt nem olyan táplálóak, mint a száraztáp, azaz több mennyiség szükséges belőlük ahhoz, hogy a kutya jóllakjon.

- Ha időd, energiád engedi, egészítsd ki a táplálékát egyéb, kifejezetten a kutya számára otthon elkészített ételekkel, úgymint hússal és főtt zöldségekkel. Ez esetben pontosan tudod, hogy mit evett a kutyád. 
Ha hetente egyszer-kétszer általad készített ételt kap, jó kiegészítést jelent majd a boltban készen kapható tápokhoz. Azonban elkészítésük időigényes, és nem tartalmaznak olyan koncentrált mennyiségben tápanyagokat, mint a kutyaeledelek, ezt mindenképpen vedd figyelembe a táplálási szokások kialakításakor.

- Házi koszt: az ember által saját fogyasztásra készített ételek általában erősen fűszerezettek, a kutya számára ezért nem megfelelő, ha ezzel tápláljuk. Rontja a szaglását. Habár azt gondolhatjuk jó neki, hogy kap abból, amit mi eszünk, ő ezt nem igényli. Szilánkosra törő csontot se kapjon, megakadhat a torkán.

BÓNUSZ - Tuti tipp!

Ügyeljünk arra, hogy ne etessük túl az állatot, a túlsúlyosság problémája az állatok körében is egyre gyakoribb, ami nem jó a kutya számára. Könnyebb nem elhizlalni egy kutyát, mint az elhízott állatot lefogyasztani. Ha bordái kitapinthatóak, az jelenti a megfelelő tápláltságot.

2. Milyen gyakran és hogyan változtassuk a táp típusát?

A kutyák sokkal kevesebb ízlelő bimbóval rendelkeznek, emiatt nem igénylik azt a fajta változatosságot a táplálkozásukban, mint az emberek.

Habár a kutyák hosszú ideig fogyaszthatják ugyanazt a típusú táplálékot, bizonyos időközönként azért változtasd a kutyatápot, válts gyártót, hogy megtaláld a megfelelőt, illetve alkalmazkodj életkorához. A kutyák különböző életszakaszokban eltérő összetételű táplálékot igényelnek. Például a kölykök számára nagyon fontos magasabb fehérjemennyiség bevitele, hogy jobban fejlődjenek, mely a felnőtt kutya számára ugyanez a mennyiség betegségeket, veseproblémát idézhet elő. A vemhes állat táplálék igénye jelentősen megnövekedik, hiszen már több száj helyet eszik.

Váltáskor fokozatosan szoktasd hozzá az új típushoz. Néhány napig 1/4-ed részt az új, 3/4-ed részt a régit tartalmazza a tápláléka, majd fokozatosan növeld az arányokat. Egyes kutyák akár ennél is lassabb változtatást igényelhetnek, néhány esetben 2 hét is lehet, mire átszoknak az újra.

Vizsgáld meg az összetevőket, és koncentrálj az új elemekre. Figyeld a kutya bőrét, bundáját, étvágyát, energiaszintjét, hangulatát, szagokat, testsúlyt, ürüléket (annak méretét, gyakoriságát). Ha negatív változásokat tapasztalsz, térj át másfajta tápra.

3. Milyen összetevőket tartalmaz egy jó kutyatáp? Mit nem szabad tartalmaznia?

Ahhoz, hogy megalapozott döntést hozhass, tudnod kell, hogy mely hozzávalók jobbak. Ha megnézed a termék címkéjét, az alábbi összetevőket keresd: csirkehús, pulykahús, hal, zab, rizs, birkahús, napraforgóolaj, zöldségek. A jó kutyatáp első 4 összetevője ne valamilyen típusú mag legyen, hanem hús vagy fehérje. Vitaminok és zsírsavak szintén jó összetevők: az E vitamin, omega 3 és 6 zsírsavak. Ezek nagyon fontosak az egészséges bőr és bunda érdekben.

A következő összetevőket nem szeretnéd viszontlátni a kutyatápban: fehérje, amely az alábbi elemekből nyerődik, de azok aránya nincsen meghatározva: csirke melléktermékek, szója, glutén. Ezeket nehéz megemészteni, és ha hosszú távon ezzel táplálják a kutyát, az egészségkárosodáshoz vezethet. A cukor szintén kerülendő. Tartósítószert ne tartalmazzon.

Arról is győződj meg, hogy az elsődleges összetevő hús, és nem egyéb származék. Ha például csak csirke szerepel a címkén, mint fő összetevő, akkor a csirke alatt minden csirkerészt értenek. Ez tartalmazza tehát a bőrt, a lábat, azaz a nem teljes értékű tápanyagokat is. Ellenben, ha csirkehús szerepel, akkor csak a valóban fehérje dús, tápláló részeket. Ez biztosítja azt, hogy a kutya megfelelő mennyiségű fehérjét kapjon, ne melléktermékeket.

És végezetül ne feledd:

A legfontosabb, hogy mindig olvasd el a címkét az összetevőkről. Tájékozódj szakértőktől, állatorvostól, tenyésztőktől, ha bizonytalan vagy. Ha bemész egy kifejezetten kutyatápokat áruló boltba, szintén hasznos tanácsokat kaphatsz, az itt dolgozók általában jól ismerik a termékeket. Válassz olyan gyártót, aki alaposan teszteli a termékét, és célja, hogy optimális minőségi összetevőkkel dolgozzon.

A megfelelő táplálék nagyon fontos a kutya számára. A betegségek megelőzésében fontos szerepet játszik, sok esetben a gyógymódot jelentheti. Az állatorvos csak évente egyszer látja a kutyát, ellenben te vele vagy minden nap. Lényeges tehát, hogy figyeld a kutyád, általánosan hogy, hogy van, illetve a reakcióit, az egyes tápokra. Ha változik az étvágya, nem eszik annyit, mint korábban, fakul a szőre, az intő jel lehet, olyan jel, amire fel kell figyelned, ha bekövetkezik.

A kutya szőrének ápolása

 

A kutya jó közérzete és egészséges tartása érdekében szükséges a bundája rendszeres ápolása. A rövid­szőrűek ápolása könnyebb, mint a hosszúszőrű fajtáké.

A rövidszőrűek keféléséhez köze­pes erősségű sörtekefe szükséges. Ez­zel először közvetlenül a szőr növe­kedésével ellenkező irányban, hátul­ról előrefelé kefélünk. Ezután speci­ális gumikefével, vagy a kutya- vagy állatkereskedésben kapható ugyani­lyen kesztyűvel a szőrzet lefutásának az irányában folytatjuk. Ez közvetle­nül hat a bőr, bővérűségére és levá­lasztja a bőrön szilárdan ülő szennye­ződéseket is. A végén gyapjú vagy frottír-törülközővel történő utándörzsölés megadja a szőrzet megfelelő fényét.

Hosszúszőrű kutyáknál acéltüskés kefét használjunk, amellyel ténylege­sen a kutya bőréig elhatolunk. A kefélés után a szőrtincseknek meg­felelően szélesfokú fésűvel a bundát átfésüljük. A hosszúszőrű kutyák bundája hiányos ápolás esetén gyor­san filcesedik és ennek bőrbetegsé­gek lehetnek a következményei, mi­vel a levegő, a bőr és az elfilcese­dett bunda között nem tud cirkulál­ni. Ha a kutya bundája elfilcesedett, meg kell kísérelni a filcet ujjakkal szétválasztani és utána kifésülni. A kutyafelszereléseket árusító boltban kapható un. filctelenítő fésű is. Erős filcesedés esetén már csak a legin­kább elváltozott helyek kimetszése segít, hogy a kutyának a fésüléssel felesleges fájdalmat ne okozzunk. Természetesen ilyen beavatkozás után a bunda nem valami szépen néz ki.

A pudlit (uszkárt) és más gyapjasszőrű fajtákat előkefélés után a szőr­növéssel szemben keféljük és fésül­jük.

Az ujjak és az ujjpárnák közötti szőrt is fésűvel kezeljük, elsősorban azért, hogy idegen tárgyak meg­akadását megelőzzük, melyek a ku­tya futását nehezítenék. Hosszúszőrű kutya esetében minden séta után a bojtorjánt, a füvet és mindent, amit összeszedett, a bundából gondosan el kell távolítani.

Leginkább akkor hagyják magukat a kutyák kefélni és fésülni, ha ehhez a művelethez asztalra állítjuk őket. Az ilyen tréning alkalmával a kutyá­kat az asztalra fektetjük, ami a mun­kát a hónaljban és a lágyéktájon könnyebbé teszi.

Télen a bunda ápolására külön fi­gyelmet kell szentelni. Elkerülhetet­len, hogy a kutyát havas időben ne vigyük ki és a legtöbb kutyának nagyon tetszik a hóban való hentergés. Ennek természetesen az a következ­ménye, hogy elsősorban a hosszúsző­rű fajtáknál a lábakon és a hason a hó odatapad. a kis hócsomócskákat szélesfogú fésűvel távolítjuk el. Ha a fajta nagysága megengedi, akkor legjobb a kutyát a fürdőkádba állíta­ni és lábait meleg vízzel lemosni. Magától értetődően ezután a kutyát meg kell szárítani. A kutyalábakat a hótól megszabadítani és egyidejűleg megszárítani alacsony és közepes fo­kozatra állított hajszárítóval lehet. A hó a bundán nem tapad meg, ha a sé­ta előtt a kutya lábait és hasát olajtartalmú spray-vel befecskendez­zük. A talpakat akkor kell mindig jó1 befújni vagy lemosni, amikor a séta sóval behintett úton vezet. Ez­után ajánlatos kezelni az erre a célra alkalmas spray-vel vagy krémmel. A jégen, a són és a szilánkokon a kutya talpa ki­sebesedhet és berepedezhet.

Körömápolás

 

 

Ha a kutya gyakran kemény talajon futkározik (utca,járda) és akkor is, ha körmei túlságosan puhák, ezek többnyire maguktól lekopnak. Puha talajon futtatott keménykörmű kutyákat viszont hetenként egyszer köröm-illetve karompakolásnak vetjük alá. Erre a legalkalmasabb egy speciális fogó, amely a körmöket ugyan nem nyomja össze, de ferdén lemetszi anélkül, hogy a kutya ez ellen túlzottan tiltakozna. Ehhez bizonyos fokú gyakorlat és ujjbegyérzés szükséges, hogy a metszés alkalmával az ideget meg ne nyomjuk. Ha a körömmetszésnél a legnagyobb gondosság ellenére is vérző seb keletkezik, fontos, hogy vérzéscsillapító és fertőtlenítő szer rendelkezésre álljon. Ezzel a későbbi gyulladást megelőzhetjük.

A kutya szemének ápolása

 

Az egészséges szemnek nincs szük­sége különösebb ápolásra. Reggelen­te erre tervezett szemtisztító zselével egy lenkendő segítségével kitöröljük a szemeket kívülről befelé úgy, hogy könnycsepp-képződés ne következzen be. A szem állandó könnyezésénél esetleg a szempillák és a szemöldökszőrök izgatják a szemet, amit ezen a területen a szőrök rövidre nyírásá­val akadályozhatunk meg.

 

Fülek ápolása

 

 

Minden 14 napban a külső hallójára­tot fültisztító folyadék, vagy zselé segítségével ki kell tisztítani, amelyet csak be kell a fülbe önteni, ezután a hal­lójáratot alulról felfelé finoman vé­gigmasszírozzuk, majd az ujjunkra csavart papírzsebkendővel az anyagot kitöröljük. A visszamaradt készítményt a kutya heves rázással maga is eltávo­lítja.

Fogtisztítás

 

 

Szükségtelen a fogak tisztítása, ha a kutyának rendszeresen fogtisztító szemekkel és anyagokkal ellátott szárazeledelt adunk, vagy ha az értendje mellé különféle fogtisztító rágócsontokat, játékokat kap. Léteznek spray alapú lehelletfrissítő és fogtisztító készítmények is, amelyeket. ha az állat szájába fújunk magas hatásfokkal fehérítik és tisztítják a kutya fogait a lepedéktől és az éppen megkötni készülő fogkőtől. Ha más módszert szertnénk ezeken kívül találni a fogak ápolására, lehetőségünk van kutyák számára gyártott fogkefét és fogrémet beszerzni, amelyeknek ugyancsak több változata létezik (ujjra húzható fogkefe, hagyományos enyhén nyújtott fogkefe, illetve fogkrém amely a kutyák ízlésvilágának megfelelően van kialakítva, így nem undorodnak az aynagtól sem, illetve a folyamattól sem).

 

Testmozgás

 

Ideális esetben, a lakásban tartott kutyának naponta legalább 3 sétáltatásra szüksége van, amiből az egyik legyen legalább 30 perces, de jobb, ha 1 órás. Ha lehetséges, póráz nélkül is hagyd szaladgálni egy ideig.

Ha a kutya a kertben lakik, akkor se feledkezz meg róla. Naponta egyszer vidd ki őt is, hiszen a sétáltatás nem csak a mozgásról szól, hanem arról is, hogy új területeket fedezhessen fel a kutya, és találkozhasson más emberekkel, állatokkal.

Hogyan kezeld kutyád félelmeit?

Ha a kutyád fél valamitől, hozzá kell szoktatnod őt, meg kell barátkoztatnod a félelmeivel. Készíts egy listát, tapasztalataid alapján azokról a dolgokról, amik megrémíti őt. Először azzal kezdd, amitől a legkevésbé fél. Ha fél valakitől, barátkoztasd meg vele, ültesd le a kutyát - ez egy biztonságos pozíció számára - és kérd meg az illetőt, hogy adjon neki jutalomfalatot, közeledjen hozzá óvatosan. Dicsérd meg a kutyát, ha látod, hogy már nem tart tőle.

 

Képek:

 

 

 

kutya169

 

A cica:


 

Játék, játék, játékA fiatal macskák élete szinte nem is áll másból, csak játékból. Gyakorlatilag nincs olyan hely, hol ne találnának maguknak játékszert. A játékok mindegyike valamilyen módon kapcsolódik a vadászathoz. Mik is lehetnek ezek a játékszerek:
Elsőként említsük meg a gazdi kezét. Kiválóan lehet harapdálni. Hogy izgalmasabb legyen a játék, hátsó lábával a macska magától elrugja a kezet, a mellső lábaival viszont megragadja, és a karmait belemélyesztve húzza a szája felé. Ilyenkor jön rá a gazdi, hogy milyen jó, hogy a macska karmai visszafele hajlanak. Még ki sem tudja húzni az ember a karmok közül a kezét.Van egy nagyon veszélyes játék, amit sajnos a mi macskánk nagyon kedvel. Ez pedig az, hogy a nyitott ajtó forgójánál lévő résen át kapkod az ujjam után. A helyzetet csak rontja, hogy a hátsó lábaival rúgja magától el az ajtót. Nagy a veszélye, hogy a becsukódó ajtó odacsípi a macsek mancsát, ezért semmiképp se játszunk ilyet a macskával!A macskák szeretnek kergetőzni. Különösen alkalmas helyszín erre a kerti virágágyás. Van úgy, hogy a cica külön kéri, hogy kergessék. Ezt úgy ismered fel, hogy a macska megtört farokkal oldalt áll neked, minden pillanatban megiramodásra kész, a szemeivel minden mozdulatodat feszülten lesi.A legyek egyenesen arra születtek, hogy egy macska ugrándozzon utánuk. Légy láttán a cica a szájával idegesen kattog, néha feltör belőle egy pici ideges nyávogás. Aztán fut a légy után, illetve, ha az elég alacsonyra merészkedett a légy, akkor ugrik utána. Sajnos Vili jó vadász, és sokszor fog legyet. Ez azért probléma, mert el is fogyasztja áldozatát, én meg vehetem a féregtelenítő tablettát.Ha eddig nem tudtad volna, miért van a WC-papír tekercs közepén papírhenger, akkor elárulom: direkt a macskák számára készítik.Sokfajta játékot készítenek az emberek, de igazán nem is tudják, hogyan kell velük játszani. A macskák persze tudják: a gazdi asztalán lévő tollat ragyogóan le lehet pöckölni a földre, és ott lehet harapdálni, pofozni, ágy alá belökni, stb.Nagyon jó játék a cipőfüző is, de a mozgó vasalózsinor és a telefon zsinorja sokkal izgalmasabb.Igazán büszke vagyok a cicámra. Vili ugyanis újabban rendszeresen fejleszti az izmait. Arra lettem egyik nap figyelmes, hogy nagyon megfogyatkoztak a befőttesgumijaink. Aztán megláttam a macskát, amint a szájával emelgette a gumi egyik részét, a másik oldalán pedig a mancsával a földhöz szorította.Előfordul, hogy a szegény cicus éppen a vacsorának kitett száraztápot fogyasztja, amikor egy szem hírtelen kiugrik a tálkából, és menekülni kezd. Ezt persze nem lehet annyiban hagyni, és meg kell fogni a szökevényt. Ha nem tud a macska elől a hűtöszekrény alá menekülni, kis kergetőzés után elnyeri méltó bűntetését a szökevény.Tudod, hogy miért csomagolják a zöldborsót hüvelybe? Természetesen azért, mert ragyogóan lehet pofozni, harapdálni. Persze ugyanerre a célra tervezték a zöldpaprikát és még sok más zöldséget, növényt. Egyre mindig figyelj: ne adjál növényvédőszeres "játékot" a cicusnak!Pici cicusok ellenség hiányában képzelnek maguknak egyet, és bemenekülnek előle a szőnyeg alá. Ezért ha hazamész, és azt látod, hogy fel van gyűrődve a szőnyeg, ne a lábaddal egyengesd el a puklit.Tudod, hogy miért csomagolják a csokoládét alufóliába? Azért, hogy legyen mivel játszania a macskádnak. Zörög, szét lehet apró darabokra cincálni és utána a cafatokkal be lehet borítani a lakást. Ha golyó formája van, akkor még focizni is lehet vele.A hungarocel is fantasztikus játék. Könnyű kicsi darabkákra szedni, és a gazdi hetekig nem tudja rendesen kitakarítani a lakásból.Egyik barátomék macskája úgy gondolja, hogy neki is be kell állnia a tollaslabdázásba, hogy megmutassa az embereknek, hogyan is kell profi módon űzni ezt a sportot. Amint leesik a labda, ráveti magát és elfut vele. Aztán pár nap múlva mindig előkerül a labda szétcincálva egy bokor alján.Ragyogó játék a műegér. Egyszer hoztak a mi cicusunknak is ajándékba egy ilyet, azóta sem tudom, hová rejthette el Vili. Amúgy ez egy makk méretű műanyag, amiben valami zörög, ha rázom. Mindez szőrbe van csomagolva, van bőr farka, a farok tövében pár színes tollpihe, meg vannak szemei is. A macska valószínűleg egy állatra sem ismer benne, de nem is az a lényeg.Nagyobb bevásárlóközpontokban, gyorséttermekben szokott lenni egy gyerekeknek fenntartott játszórész, ami tele van vékony falú műanyaglabdákkal. Próbáld meg egy ilyen labdával meglepni a macskádat. Nagyon szokták szeretni.Ha már kezdenek unalmassá válni az eddigiek, akkor sincs baj. Nagyon jó játék a növények harapdálása, a föld kikaparása, a cserép kiborítása, a váza feldöntése.Persze a macskák fantáziája jóval meghaladja bármelyik ember ötletességét. Gyakorlatilag mindennel lehet játszani, ami mozdítható. Amiről pedig eddig azt hittük, hogy nem mozdítható, arról hamarosan meg fog változni a véleményünk...

Nyaraláskor mi legyen a macskával?A macskagazdik életében mindig komoly gondot okoz, ha nincs, aki vigyázzon a cicára. Ha csak két-három napra is bezársz egy cicát, az rettenetesen rossz a macskának. Ha több macskád van, akkor meg a lakásodra nem fogsz ráismerni, mire hazatérsz. Hasonló okokból kifolyólag szállodákban általában nem szívesen fogadják a macskákat.
Ha kertes házban laksz, és a szomszédjaiddal jóban vagy, próbáld megbízni őket a macskád etetésével. Ha lakásban tartod a macskád, akkor nehezebb megoldani a problémát. Ha szerencséd van, valakire rá tudod sózni. Ha az illetőnek nincsen macskája (szegény nem tudja, mire vállalkozik), akkor az alomtól kezdve a saját tálkáiig, pár játékáig mindent adjál mellé, hogy otthonosabban érezze magát. Ha kertbe megy a cica, valószínüleg talál jobb WC-t is magának, de ki tudja. Ha más cicák közé megy, akkor nem kell alom meg tálka általában. Arra számítsál, hogy az ottani macskák valószínűleg nem fognak örülni a tiednek, pláne, ha a te cicáddal azonos nemű már van ott. Ha más megoldás nincsen, van a macskák számára panzió is állítólag.
Még mielőtt meglett vonla a cicus, már előre fixen megvolt a nyaralásunk tervezve. Ezért is voltam nagyon mérges, amikor anyukám hazahozta a piacról a picurt. Úgy volt, hogy anyám elutazik, aztán vele párhuzamosan én is egy hétig sátorozok, aztán meg szállodában leszünk együtt majdnem két hétig. Ahogy közeledett az elutazásom napja, egyre inkább égetővé vált a macska-kérdés megoldása. Sajnos minden macskás barátom éppen akkor utazott el, amikor én is, és ők is alig tudták elsütni a macskájukat. Anyám ugyan azt mondta, hogy eresszem szélnek a picurt, de ezt valahogy nem akartam, főleg nem nálunk, ahol nagyon nagy a forgalom. Ha más megoldás nincsen, legalább ott akartam elengedni (akarta a fene), ahová sátorozni mentünk, Balatonszárszón. Borzasztó rossz érzés volt az elutazás előtti utolsó napokban is arra tanítani a cicust, hogy mit ne tegyen a lakásunkban, hiszen lehet, hogy már soha többé nem jöhet haza, az otthonába.
Utazás előtt egy elég nagy dobozra ablakokat vágtam, belezártam a cicust, aztán útra keltem. Jó meleg nap volt, a kocsiban borzasztó volt a hőség, szegény cicus nagyon szenvedett. Kimászott a dobozából, hiába küzdöttem ellene, így egész úton az ölemben tartottam. Nem lett volna feltétlenül jó, ha mondjuk a pedálok között mászkált volna, netán a vezető ölébe ugrik, így igencsak vigyáztam rá. Aztán hosszas rázkódás után végül megérkeztünk.
Már előre terveztem otthon egy kényelmes pórázt a cicusnak, ami egy széles cipőfűzőből és egy spárgából állt. Úgy volt megkötve, hogy a cipőfűző közepét a cica nyakára tettem felülről, aztán alul a mellső lábai között kereztete egymást, majd a hátán kötöttem össze a két végét. A cipőfűzőre rákötöttem a spárgát, azt meg egy fához kötöttem, és máris kész volt. Legalábbis azt hittem. Eléggé meg voltam lepődve, amikor a bozótból húztam kifele a madzagot, és a végén nem találtam semmit. Pár perc múlva előkerült a cica, úgyhogy újból megkapta a pórázát, de a háta közepén összekötött cipőfüzőt összekötöttem a nyakán lévő résszel, így már nem tudott kibújni belőle. A következő probléma az volt, hogy a szomszéd kerti bútorai alatt addig tekergett, amig be nem hálózta a pórázával az egészet. A következő lépés az volt, hogy a kert másik végében lévő fához kötöttem a spárgát. Ez már legalább tíz percig működött, egészen addig, amíg a picur el nem kezdett felmászni a fára. A spárga persze mindenhova beleakadt, úgyhogy az volt a végeredménye, hogy a picur a madzagon lógott le a fáról, és szegény igen bánatosan nézett körül. Mit tehettem mást, szabadon engedtem.
Teltek, múltak a napok, a cicus legnagyobb meglepetésemre nem kóborolt el. Én minden reggel friss vizet tettem ki neki, kapott macskakaját is. Mások sprotnival etették Vilit, így nem mondhatnám, hogy rosszul ment volna a sora. Ha éppen unatkoztunk volna, mindenki azzal volt elfoglalva, hogyan tudnánk egymástól elcsalogatni a cicát. Ami egy kicsit zavart, az az volt, hogy WC-nek a tűzrakót nevezte ki, így minden használat után kormos lett a cicus eredetileg hófehér tappancsa.
Egyre inkább közeledett a hazautazás napja, és még mindig nem tudtam, mi lesz a picivel. Persze azért finoman célozgattam arra, hogy nem tudom hazavinni a cicát, mert újból elutazom, így az utolsó nap az egyik barátom más megoldás híján felajánlotta, hogy segít megoldani a problémát. Mivel más állatok mellett mindigis voltak macskái, és Vilit is igen megszerette (lehetett a picurt nem szeretni?), rögtön tudtam, hogy jó kezekbe kerül. Anyámnak telefonon persze nem szóltam az egyészről semmit, csak annyit mondtam, hogy otthagytam a macskát Balatonon. Gondosan elpakoltam otthon a cicus holmiait, aztán elutaztam.
Két hét múlva amikor anyukámmal hazajöttünk, a lakás nyugodt volt, ment minden úgy, ahogy Vili előtt ment. A picurról egy szó sem esett, bár mindenkinek ott motoszkált az agyában minden ajtónyitáskor, étkezéskor, tévénézés közben. Egyik nap aztán megszólalt a telefon (amire én titkon már nagyon vártam), felkaptam, aztán elmentem otthonról azzal, hogy mindjárt jövök. Amíg mi nyaraltunk, a cicus továbbra is a Balatonnál üdült a barátom szüleivel, és most megjöttek. Átfutottam hozzájuk, ahol újra megpillanthattam Vilit. Meg kell hagyni, nagyon nagyot nőtt. A szőre is megváltozott, már nem az a kismacskás, pelyhes szőr borította, hanem komoly bundát hordott. Fájó szívvel odaadták a picit, adtak kölcsön egy kosarat is, hogy a hazáig tartó körülbelül két percben kényelmesen utazzon.
Amikor hazaértem, becsöngettem. Anyukám kinyitotta az ajtót, majd meglepetésében a száját is, ami egy darabig úgy is maradt. Azt hiszem sikerült egy picit meglepnem, mert úgy kellett rászólnom, hogy ugyan már menjen odébb az ajtóból, mert Vilivel be szeretnénk menni. Elővettem a cicus eldugott holmijait (macskavécé, macskaalom, tálák, cicakaja, játékok, ...), anyukám nem győzöte simogatni a cicust (meg kellett fognia, mert nem igazán hitte el, hogy valóban jól látja). Szóval lett nagy öröm otthon.
Másnap visszavittük a kölcsönkapott macskakosarat, és beszélgettünk egy kicsit a barátom szüleivel. Elmeséltek mindent töviről hegyire. Elmesélték, hogyan érkezett meg Dániel, a haverom, hatalmas hátizsákjával, a sátrával, hálózsákkal, laticellel és természetesen a bedobozolt macskával megrakva. Aztán beszéltek a cicus mindennapjairól. Az ő két gyönyörű, hosszú szőrű macskájuk csak a házból nézhette, mit alkot a szabadban Vilmos. Mivel Vili szereti az embereket, ha álmos volt, kiszemelt valakit magának, és az ölébe költözött. Ha épp nem aludt, akkor természetesen vadászott, így esett meg, hogy néha egérrel, vagy békával a szájában érkezett meg. Ha belegondolok, hogy utoljára hat hetes korában volt szabadban, akkor volt utoljára macskák között, és akkor láthatott utoljára vadászatot is, igen figyelemreméltó teljesítmény.
Sajnos az izgalmak után nagyon unalmas volt a lakás. Egyszerűen semmit sem tudott magával kezdeni, és ez nagyon látszott rajta. Napokig vártam, hogy hátha változik a hangulata, de hiába. Egyik nap aztán kiengedtem a folyosónkra, ami sok ház által körbezára nagy kertre nyílt. A házunknál áll egy nagy szederfa, aminek az egyik ága benyúlt a folyosónkra. Erre én nem különösebben figyeltem, de a cicus annál izgalmasabbnak találta. Itt egy fa, amin lehet mászni! Nem kellett sok idő hozzá, hogy ijedten szóljanak a házban lakók, hogy a cicám a fán van. A sűrű lombkoronában alig tudtam megpillantani a picurt. Rögtön hívtam vissza a cicust, zörgettem neki száraztápos zacskót, meg mindent. Mivel ismeretlen terepen mozgott, nemigen figyelt rám egy darabig. Aztán amikor hazafele indult, azért kellett drukkolnom, hogy visszataláljon. Ugye ésszerüen elindult felém, csakhogy a hozzánk vezető ág eléréséhez először távolodni kellett tőlem. Nagyon sokat próbálkozott, mire megtalálta a hazafele vezető utat.
Azóta persze megismerte a kert összes fáját, no meg az összes macskáját, mivel azok is vannak szép számban. Bár nem szeretem, ha lemegy, mert mindig hoz pár bogarat is haza a bundájában, azért kiharcolja magának, hogy lemehessen. Ilyenkor kinyitok egy folyosóra néző rácsozott ablakot, a cicus kimegy, majd jópár óra múlva megjön.

A közhiedelemmel ellentétben a macskák nevelhet?k és taníthatók.A nevelést kedvesen kell végezni, és a megfelel? viselkedésért jutalmazni kell, a helytelen viselkedést pedig figyelmen kívül kell hagyni.
A macskák képzettársításon keresztül tanulnak. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha egy viselkedést pozitív meger?sítés követ, azt az állat kés?bb megismétli. Másfel?l a negatív következménnyel járó, vagy hatástalan viselkedést az állat nem ismétli többet.
Amikor a macskádat próbálod nevelni, gondold végig, hogy mit szeretnél t?le, a macskád miért akarná azt tenni (mi motiválhatja), és mikor akarod megjutalmazni. Alaposan gondold végig, hogy mivel motiválhatnád a macskád, ugyanis amíg a kutyák többsége könnyen ösztönözhet? játékkal vagy étellel, a macskákkal nehezebb boldogulni. A macskákra csak az étel hat ösztönz?en, ez is csak akkor, ha éhesek.
A megfelel? állatorvos kiválasztása az egyik legfontosabb és legels? lépés mikor kiscica érkezik a házhoz. Ez a felel?s gazdi egyik feladata. Kérdezze meg barátait vagy állattenyészt?jét, melyik orvos a legmegfelel?bb a kis jövevény számára. A helytelen vizsgálat vagy a házi gyógymódok bizonyos esetben inkább árthatnak cicájának.
Jegyezze fel az állatorvosa telefonszámát és rendelési idejét és tartsa kéznél, akárcsak a vészhelyzet esetén hívható állatklinika elérhet?ségét.

Hogyan tarthatom macskám karmait jó állapotban?
A macskáknak van egy nagyszer? és természetes módszerük arra, hogy megvédjék karmaikat a sérülést?l ? visszahúzzák ?ket a hüvelyükbe. Több okból is használják ezt a módszert: például megnyújtják vele az ujjaik hosszát, biztosabban járnak csúszós vagy sima felületeken, jól jönnek harc közben, vagy amikor élesítik a karmaikat. A macskák arra is használják a mells? lábaikon lév? karmokat, hogy különböz? helyeken megkapaszkodjanak. Ezek a karmok sokkal rugalmasabbak, mint a hátsó lábakon lév?k, viszont nem olyan er?sek.
Rendszeresen nézze át macskája karmait, hogy nincsenek-e túln?ve. Ez inkább azoknál macskáknál eshet meg, akiket bent tartanak, illetve az öregebb macskáknál is gyakori, mivel a legtöbb cica kertben lév? fák vagy a kerítés karmolászásával tartja rendben körmeit. Ha macskáját házon belül tartja, különösen fontos, hogy biztosítson számára egy kaparófát. Ha azt veszi észre, hogy nagyok a cica körmei, akkor el?ször megkérheti az állatorvost, hogy vágja le ?ket, kés?bb aztán Ön is megteheti ? ha látta, hogyan kell, és magabiztos abban, hogy hogyan kell csinálni. Használjon egy normál körömcsipeszt, vagy olyan speciálisat, amelyet kisállat-kereskedésekben lehet kapni. A karomvágáshoz mindig legyen elég fény, hogy rendesen lássa ? és hogy ne bántsa ? a rószaszín b?rt, vagy a köröm tövében lév? ?gyorsnövést?. Vágja le a gyorsnövéssel szemben lév? körmöt, és legyen óvatos! Ha belevág a b?rbe, azzal sérülést okoz a macskának, és er?s vérzés lehet a következménye. A vérzés ugyan eláll, de cicája legközelebb kevésbé lesz együttm?köd?.

Mihez kezdjünk a bolhákkal?
A bolhák igazi kellemetlenséget jelenthetnek. Ha csak egy bolhát is talál macskája bundájában ? ami nagyon nehéz feladat, nem is beszélve az elkapásáról ? az kiterjedt fert?zést is jelezhet. A bolhák nagyon kellemetlenné tehetik a cica életét. Ráadásul, noha ezeket a bolhákat ?macskabolháknak? hívják, nem különösebben válogatósak, és hosszabb-rövidebb id?re más gazdaszervezetet is találnak maguknak, beleértve akár Önt is. A bolhák kicsi, barnás szín?, ugráló él?sköd?k.Észreveheti ?ket cicája sz?rzetében elbújva, de még könnyebb észrevenni az ürüléküket (kis, fekete pettyeket) kis barátja bundáján és b?rén. Els?sorban a cicus feje és füle körül, a tarkójánál, a farka tövénél, és a farkán keresse ?ket. Szerencsére viszonylag könny? megszabadulni a bolháktól. Legkönnyebben bolhaírtó termékekkel teheti meg, pontosan követve az állatorvos utasításait, vagy a dobozra írtakat. A tájékoztató elolvasása fontos, mert a kezelés gyakorisága termékenként eltérhet, és a bolhátlanító helytelen használata veszélyes lehet cicája számára. A macska környezetét is kezelje, például az alvóhelyét, a kedvenc bútorát és a házban lév? sz?nyegeket, mivel a bolhák sok id?t töltenek a gazdaszervezeten kívül.

A fekete macska nem csak balszerencsét, hanem egészséget is hozhat - állítják marylandi génkutatók.

A fekete macskával kapcsolatos babona minden kultúrában jelen van, azonban mindenhol más, pozitív vagy negatív jelentést tulajdonítanak neki. Mi magyarok többnyire rosszat sejtünk t?lük, de talán megváltozik véleményünk és nem fogunk egyb?l rosszra gondolni, amikor átszalad el?ttünk az úton egy fekete macska, ha elolvassuk, milyen érdekes felfedezést tett az Amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet genetikai diverzitást vizsgáló laborjának kutatója, Stephen OBrien. A kutató szerint ugyanis a fekete macskák (házimacska, fekete párduc, jaguár) színét meghatározó gén, az MC1R védettséget nyújt bizonyos fert?z? betegségek (pl. HIV-fert?zés) ellen.

Már bennünk is megvan

A fekete macskák bundájának színét meghatározó génnek, az MC1R-nek az emberekben is el?fordul egy változata. Ez a génváltozat, ha mutáción esik át, nálunk embereknél, nem fekete, hanem vörös hajszínt eredményez. Az MC1R gén els?dleges feladata - a színmeghatározáson kívül - az, hogy kiválassza, mely anyagok juthatnak át a sejtfalon. A tudósok feltételezése szerint a gén célirányos átalakításával megakadályozható lenne, hogy bizonyos vírusok és baktériumok átjuthassanak a sejtfalon.

Stephen OBrien szerint, ha sikerülne pontosan meghatározni a fekete sz?r? macskák betegségek elleni (természetes) genetikai ellenálló képességének okát, akkor az nagy segítséget nyújthatna az embereket megtámadó, jelenleg még gyógyíthatatlan vírusokkal szembeni küzdelemben.

Biztosan minden cicatulajdonos tapasztalta már, amint macskája föl-alá rohangál a lakásban, bámulatba ejt? helyekre felugrik, a falon szalad, kinyitja az ajtókat és összegy?ri a sz?nyeget vagy akár az éjszaka közepén meglep minket és beleharap a vádlinkba.
Nos, ha mi ebb?l a látványból kimaradunk, akkor bizony ideje a cicatornának, ugyanis kedvenc sz?rpamacsunknak - épp úgy, mint nekünk - testmozgásra van szüksége! Ilyenkor nem csak a kiscicákra kell gondolunk, akiknek lételeme a rosszalkodás, hanem az id?sebb macskákra is, hiszen nekik különösen fontos az edzés, hogy egészségesek maradjanak.
A torna mind fizikálisan, mind mentálisan hat ránk, hiánya cicánknak akár búskomorságot is okozhat, arról már nem is beszélve, hogy ha négylábúnk nincs kell?képpen kifárasztva, akkor annak éjjel magunk látjuk kárát. Ezért ajánlatos minden este a közös testmozgás!
Játékötletek

A közös játék, szórakozás csak er?síti kapcsolatunkat kedvencünkkel. A testmozgás mentálisan is stimulálja macskánkat, például a kiscicák egymással való játéka fejleszti a beilleszked?-képességüket és önállóságukat is. Ilyenkor tanulják meg, hogyan kell vadászni, becserkészni a zsákmányt és mindeközben felfedezik a legjobb helyeket a lakásban és kertben, ahol baj esetén rejt?zködni tudnak.
Az id?sebb macskák, bár már nem annyira bohók, azért még szeretnek játszani. Legkedvesebb játékuk általában a labda, amelyet az általunk készített újságpapír-golyócska vagy dió is helyettesíthet. A lényeg, hogy szívesen kergessék. De nézzünk még néhány másik játékötletet.
Rakjunk a szobába egy nagyobb ágdarabot, melyen er?sebb gallyak is vannak, majd rögzítsük a padlóhoz vagy bútorokhoz. Cicánk hamarosan fel-le fog rohangálni rajta, és ha a karmait is ezen élezi, nem pedig a fotelon, akkor az mindenkinek el?nyös!
Hagyjunk a szoba közepén egy papírzacskót vagy kartondobozt: pár perc elteltével kedvencünk belemászik, és nagy élvezettel veszi birtokba az új búvóhelyet.
Ha anyagilag és fér?helyileg megengedhetjük magunknak, vegyünk cicamászókát, mely remek gimnasztikai lehet?ségeket kínál, emellett pedig látványos mind a macskának, mind a néz?nek.
Játékszabályok
Sose használjunk madzagot vagy fonalat a játék közben, ugyanis - bár lehet, hogy cicánk élvezi - könnyen lenyelheti, amelybe bele is halhat.
Kiengedhetjük cicánkat az udvarra is, hiszen ott úgyis feltalálja magát, és játszik kedvére. Ez viszont csak akkor jó ötlet, ha cicánk minden betegség ellen be van oltva és a környék biztonságos. Ellenkez? esetben a cica - más macskákkal találkozva - súlyos betegségekkel fert?z?dhet, vagy - menekülési tapasztalat híján - kóbor kutyák martalékévá válhat.
Összegezve: hacsak cicánknak nincs felmentése tornából, sose hagyjuk ki a napi közös játékot, ezzel ugyanis meghosszabbíthatjuk és megédesíthetjük életét!

Néha cicájának egy kis édes tejszínt vagy valami finomságot, amit éppen eszik, melyet a cica b?szen le is nyalogat az ujjunkról. De vajon miért teszi, érzi az édes ízt? Joseph Brand, a philadelphiai Kémiai Érzékek Központ (Monell Chemical Senses Center) kutatója szerint nem érezheti, ugyanis a macska világ életében ragadozó, vagyis húsev? volt, így nyelvében nem alakultak ki az édes ízt érz? receptorok, hiszen nem volt szüksége rá. A macskákat ugyan nem tudjuk megkérdezni, hogy mennyire ízletes nekik a számunkra édesnek érzékelt falat, de az tény, hogy szívesen elfogadják néha napján...
De ha tudományos oldalról vizsgáljuk meg a kérdést, akkor bizony van valami abban, amit a kutatók állítanak. Az édes íz érzékeléséért ugyanis olyan receptorok felel?sek, melyek egy összekapcsolódó fehérjepárt tartalmaznak, és amikor cukor köt?dik ezekhez a receptorokhoz, akkor a nyelven található érzel?bimbók érzékelik ezt és továbbítják az agynak. A philadelphiai kutatók szerint ez a speciális (kapcsolt fehérjepárt tartalmazó) receptor hiányzik a macskák nyelvéb?l. Ezt úgy bizonyították be, hogy vizsgálták a macskák DNS-ének azon szakaszát, mely ezt az adott fehérjét kellene, hogy kódolja, de nem találták.
Természetesen ?k is tisztában vannak azzal, hogy a macskák szívesen nyalogatják az édességet, de ezt nem a cukortartalom, hanem az adott édesség egyéb összetev?i, például a zsírtartalom miatt teszik.

Minden macskatulajdonos szeretne jó min?ség?, egészséges és tápanyagban gazdag eledelt vásárolni kedvencének. De mi alapján lehet választani? Hogyan döntsük el, hogy a polcról leemelt konzerv jó-e vagy sem?
A reklámokban nem bízhatunk, hiszen olyan terméket is beállítanak jónak, magas tápérték?nek, amelyik sosem látott húst. Akkor mégis ki fog nekünk tanácsot adni? A legegyszer?bb, ha tájékozódunk mik azok a fontos vitaminok és ásványi anyagok, melyeket mindenképp tartalmaznia kell a macskaeledelnek és végigböngésszük a konzervek hátoldalán található címkéket.
Ha pár fontos összetev?t megjegyzünk, akkor egyszer?en kisz?rhetjük a gyenge min?séget és legközelebb már tudni fogjuk mit tegyünk a kosarunkba. De megkérdezhetjük állatorvosunkat is, ? a cica egészségi állapotának, korának megfelel? tápot fogja majd javasolni. Akinek ez sem elegend?, annak segítségére lehet a következ? táblázat, amely megmutatja, hogy hányszor kell ennie és hány KJ-t kell bevinnie cicájának naponta:

 

Kor Etetések száma naponta Állat testtömege (kg) Táplálékfelvétel (g) Napi Joule-szükséglet (kJ)
6 hetes korig Az anyja táplálja
6-8 hetes 6 0,6 150 630
3 hónapos 5 0,9 200 840
4 hónapos 4 1,2 230 970
5 hónapos 3 1,5 260 1090
6 hónapos 2 1,9 250 1220
7 hónapos 2 2,3 320 1300
8-9 hónapos 1-2 2,4 310 1260
9-10 hónapos 1-2 2,5 300 1220
10-11 1-2 2,6 300 1220
1 év - 1-2 2,7 290 1180


Ami a gyakorlott szemet is megtévesztheti, az a konzervek csekély mennyiség? hústartalma. A macskaeledelek legtöbbször ugyanis 4-5%-os hústartalommal "büszkélkedhetnek". Feltehetjük a kérdést, hogy miért csak ennyit, hiszen a macskák húsev?k. Vagy mégsem? A kérdésre a választ dr. Fodor Kinga, az Állatorvostudományi Egyetem Takarmányozási Tanszékének munkatársa adja meg:
"A macskákat valóban húsev? állatnak tekintjük, azonban helyesebb lenne a "ragadozó" kifejezést használnunk. Ugyanakkor egyik húsev? állatfaj táplálkozására sem jellemz? a kizárólagos színhús evés, hiszen természetes körülmények között a prédaállataikat sz?röstül b?röstül, csontostul, belestül fogyasztják el. A 4%-os hústartalom, ha figyelembe vesszük azt, hogy mindez egy 75%-os nedvességtartalmú eledelben van, akkor (visszaszámolva szárazanyagra) kb. 14-18%-os tényleges hústartalmat jelent. Ugyanakkor egy állatnak - attól függetlenül, hogy milyen életmódot folytat - nem hússzükséglete, hanem fehérjeszükséglete van.
A feln?tt, egészséges macskák nyersfehérje-szükséglete 30-35% közé tehet?. Ha figyelembe vesszük, hogy a hús a macskák számára nagyon jól emészthet?, biológiailag nagy érték? fehérjének számít, és ehhez még hozzáadjuk a konzervben található többi takarmány-alkotórész fehérjetartalmát is, minden bizonnyal a konzerv fehérjetartalma fedezni fogja az állat fehérjeszükségletét."
Tehát, ha a 4%-os hústartalom mellett a konzervben megtalálható a macskák számára fontos ásványi anyag- és vitamintartalom, akkor megnyugodhatunk, mert cicánk nem fog rosszul járni.

Felejtse el a róluk terjesztett téves nézeteket, és adja meg a macskáknak, amit valóban megérdemelnek.
Zuhanáskor mindig a négy mancsára esik

Hamis. Érdekes módon kisebb az esés utáni sérülés veszélye az ötödik emeletr?l, mint a harmadikról! A zuhanó macska el?ször a fejét emeli fel és megfeszíti. Ezzel tudja irányítani a testét. A leveg?ben végrehajt egy komplett fordulatot, hogy ne háttal érjen földet. Ha a magasság nem elég nagy, akkor nincs ideje a fordulat végrehajtásához, ha viszont túl magasból zuhan le, akkor a becsapódáskor eltörhet az állkapcsa és a lába.
A fekete macska mindig szerencsétlenséget hozHamis. Az ókori Egyiptomban nagy tiszteletnek örvendett, mert a boldogság színe a fekete volt. A középkori keresztények azzal vádolták, hogy a boszorkányok szövetsége, csak az a nyávogó számíthatott kegyelemre, amelynek egy kis fehér folt volt a nyaka alatt. Ez babonás múlt az oka annak, hogy ma már viszonylag kevés fekete macska él a Földön. Az Egyesült Államokban és Franciaországban a szerencsétlenség jelképének tekintik, míg pl. Belgiumban és Angliában a szerencse hordozója.
Megfojtja a gyereket, ha együtt alszanakHamis. Az igaz, hogy a macska imádja a meleget és a kényelmet, ezért alszik szívesen párnán. Bölcs?ben vagy kiságyban szinte mindig a gyerek lábánál vagy az oldala mellett helyezkednek el, ahol a legkevésbé zavarja a mozgás és a sírás. Természetesen egészségügyi megfontolásból egyátalában ajánlatos ezt megengedni!
El?rejelzi az id?változást

Talán. Ezt még nem sikerült tudományosan bizonyítani. A népi megfigyelések szerint, ha a cica mells? mancsát a füle mögé húzza, nem biztos, hogy esni fog. Ha folyamatosan dorombol, nem a jó id? eljövetelét jelzi. Viszont az biztos, hogy a macska - akárcsak sok más állatfajta - megérzi a földrengés bekövetkezését vagy egy nagy vihar érkezését. Utálja a vizetRészben igaz. Nem szereti a fürdetést, viszont imádja nézni az es?t - az ablak mögül. Kedveli viszont elkapni a csapból lehulló vízcseppeket, vagy belenyúlni egy akváriumba. Nem szabad egyedül hagyni a fürd?szobában, amikor a kád tele van vízzel: kíváncsisága által vezérelve beleeshet és megfulladhat. (Egyetlen fajta, a Van-tó körül él? török macska imádja a vizet, kiváló úszó és halászó.)

 

Képek:

http://ima.dada.net/image/medium/5715750.jpg









 

 

A hörcsög:

Aranyhörcsög
Szíriai Aranyhörcsög. A legtöbb állatbarát szívét megmelengeti az állatka neve. Hiszen a legtöbbünk első saját állata egy aranyhörcsög volt.


Kiskedvenceinkről általános tudnivaló, hogy igen gyorsan szaporodnak. Kutatások kiderítették, hogy az a sok-sok höri mind egyetlen anyától származnak, egy 1930-ban befogott példánytól. A mamit kölykeivel találták meg a szíriai Aleppóban, és egy izraeli zoológus tenyésztette őket tovább. Akkoriban csak a „vadas” színváltozat létezett, ma már azonban találunk kedvünkre való színű, és szőrhosszű höriket is. Szívóssága és kezelhetősége miatt gyakori kedvencként tartott kisállat. Éjszakai életmódja miatt a gyermeket arra is megtanítja, hogy fegyelmezze magát, és csak a megfelelő időben foglalkozzon kedvencével. Élettartama (2-3 év) miatt a megunás veszélye sem fenyeget. Éppen ezért kiváló első kisállat. 

Hörcsög palotaTartása
A legmegfelelőbb hely számára a terrárium. A ketrecből kiszökhetnek, főleg a fiatalok. Egészen apró helyeken képesek áttuszkolni magukat, ezért egybefüggő falakra van szükségünk. A terráriumnak akkorának kell lennie, hogy egy házikó, az etető, mellett egy futó karika is elférjen, de magassága legalább 30 cm legyen. Ha lehetőségünk van nagy terráriumot venni, tegyük meg! Akármilyen apró állatokról van szó, a természetben rengeteg utat tesznek meg az élelemért egy éjszaka alatt, ezért igen mozgásigényes állatok. Ha maradt még hely, szívesen csimpaszkodnak faágakon, vagy rágják szét a papír gurigát. Alomként a legjobb ha forgácsot, és szénát használunk. A forgácsot 2-6 cm vastagon szórjuk be a terráriumba, az egyik sarokba pedig tegyünk egy marék szénát. Ezt általában nem fogyasztják el a hörik, de szívesen bélelik ki vele alvó helyüket. Mindenképpen egyetlen hörcsögre rendezkedjünk be. Magányos állatkák, az üvegen táncolva nem magányukat, hanem unalmukat fejezik ki. 
Egy esetleges társ tartása sok verekedést, és van úgy, hogy halálos balesetet okozhat. Éppen ezért más állattal nem tartható egy helyen. 
Aki hörcsög tartásra adja a fejét, annak egy helyen csak egy kedvence lehet. 

Viselkedés
Éjszakai állat, tehát nappal többnyire csak alszik. Éjjel viszont patáriát csap, össze vissza rohangál, és mászik. Ugrani is kiválóan tud, ha szökésről van szó, futó kerekét beássa, és azon egyensúlyozva próbál kijutni. Ha egyszer sikerült neki, akkor legközelebb is fog. Ezért a veszélyes területeken könyvvel, vagy hálóval fedjük le a tetejét. 
Mivel csak párzás idején, vagy anya-kölyökkel kapcsolatban találkozik fajtársaival, ezért agresszíven védi a területét. 
Terület jelölését megfigyelhetjük úgy, hogy egy kiszemelt sarokba piszkít, az alom többi része pedig tiszta marad. Álmos hörcsögöt ne keltsünk fel, mert visítás közepette mutogatja fogait. Ez természetes reakciója zsákmány állatként. Ha hörink felkelt, akkor óvatosan, lehetőleg oldalról közelítve simogassuk, és kenyerezzük le finom falatokkal. Így tenyérbe édesgethetjük, és hamarosan kézhez is szokik. Apróságunkra azonban vigyázni kell, akármelyik pillanatban kiugorhat a kezünből. Futtatása esetén minden szekrényt, az amögötti helyet, és drótokat el kell zárni előle. Mindig tartsuk szem előtt, és sose engedjük az ajtó közelébe. 

Etetés
Mivel rágcsáló lévén fogai állandó növésben vannak, valamilyen rágcsálható anyagot érdemes beszereznünk. Mivel kevés magot igényel, elég kétnaponta is etetni. Ha jobb szeretnénk naponta, csak nyugontan, hiszen túletetni nem lehet, a felesleges magkeverékét a pofazacskójába tömve viszi a kis házába, vagy egy általa kiszemelt sarokba. Itt elássa a magokat, és szükség szerint lakmározik belőle. Magkeverékében a gabonamagvaktól a kukorica magig minden megtalálható, szívesen fogyasztja őket. A szotyit két kis kezében fogja, majd kettéharapva kibontja a héját. Furcsa mód, a hörcsögök nem kizárólag növényevő állatok! 
Állati fehérjére is szükségük van, ami lehet egy főtt tojás fehérje, pici sajt, vagy egy ízletes tücsök. Ezekkel a finomságokkal érdemes havonta megkínálni őt. 
A közhiedelemmel ellentétben igenis szüksége van vízre. A természetben a rovarokból, és magas víztartalmú növényekből, harmatcseppekből, és esetleges tócsákból próbálja fedezni a vízszükségletét. De gondoljunk bele, hogy a természetben nem élnek annyit mint fogságban. Ennek egyik oka a víz hiánya is lehet. Szóval ne csak friss gyümölccsel kínálgassuk őkelmét, hanem önitatóból adjunk vizet. A tálkás itatást azért nem tartom helyesnek, mert a beletúrt fogrács felszívja a vizet, vagy hamar feldönti, és a kifolyt víz befolyhat a magtárba, ami a magok csírázásához, vagy romlásához vezethet. Nem utolsó sorban pedig a pancsikolás megfázást is idézhet elő. 
Kedvességből, zöldségeket, és gyümölcsöket naponta pici adagokban adhatunk nekik. NE adjunk többet, mint amennyit aznap megehet! 
A magtárba becipelt zöldek romlásnak indulnak, és veszélyeztetik kedvencünk egészségét. Minden zöld növényt szívesen fogadnak, de kerüljük a puffasztó hatású növényeket!(karalábé,káposzta stb.) Magas nehézfém tartalma miatt salátát SOHA se adjunk neki!

Szaporodás
Az aranyhörcsögök korán, már 7-8 hetesen ivarérettek, de csak 14 hetes koruk körül lehet őket először fedeztetni. Ekkor mindig a lányt rakjuk a hímhez, és csak addig maradjanak együtt, amíg meg nem történik a párzás. Ezek után ugyanis verekedés következik. A vemhességi idő 15-16 nap, a kishörik általában 2 grammosan, csupaszon, csukott szemmel jönnek a világra. Általában 8 baba látja meg a napvilágot, akik hamar fejlődnek, 3 hetes korukban elválaszthatóak. Ha szeretnénk egy következő almot is, a választástól legalább 2-4 hét teljen el a következő pároztatásig, hogy a maminak legyen ideje összeszedni magát. 
Apró farkincáját, picike kis lábait, és hatalmas gombszemét tekintve nem is lehetne cukibb háziállatunk.

A dzsungáriai törpehörcsög - Phodopus sungorus


A dzsungáriai törpehörcsög az egerekkel és a patkányokkal rokon rágcsáló.

törpehörcsög Eredeti élőhelye Belső Ázsia az Orosz sztyeppék.

Testének mérete 6-11 cm és tömege nem haladja meg az 50 grammot. Harmad akkora, mint az európai rokonai. Hátuk szürke, közepén egy fekete vonal húzódik. Hasuk fehér, farkuk pici, szemük fekete és fejükhöz képest nagy. Eredeti élőhelyükön télire bundája fehér színűre változik.

A hörcsögök kedvelik a magányt. Kb. 1 méterre a felszín alatt barlangokat ásnak maguknak.
Az agyagos löszös talajt kedvelik, tehát a legjobb gabonaföldeket. A hörcsög szállásának több bejárata és számos kamrája van. Az egyik kamrát alvásra a másikat illemhelynek a többiben élelmet tárol. Éjszakai állatok, mint a legtöbb rágcsáló, szürkület után hagyja el a szállását és indulnak élelmet keresni.

Az étrendje főként növényekből, gyökerekből, magvakból, levelekből áll, de fogyasztanak rovarokat is. Táplálékukat pofazacskójukban gyűjtik. Mellső lábaikat kezekként használják, ezekkel tömik a táplálékot rugalmas pofazacskójukba. Élelmiszer felhalmozók, ha bővében vannak az élelemnek, akkor egy részét leviszik földalatti barlangjukba. Az így tárolt készlet kitart a téli hónapokban is.

A telet a jó melegen és puhán kibélelt vackukban a készleteik közelében töltik. Téli álmot alszanak. Az alvás ideje alatt testmelegük néhány fokkal 0C fölötti hőmérsékletre süllyed. Mihelyt kitavaszodik, és elegendő élelem kínálkozik a sztyeppén, felébrednek téli álmukból.

Ellenségei a róka, a menyétfélék, a baglyok, és a nagyobb ragadozó madarak. Mégis a hermelin és a görény elsőszámú ellensége. Ezek ugyanis utána mennek földalatti üregébe, és ott végeznek vele.

A szabad természetben a hörcsögök élete mindössze 2-3 év, de mivel gyorsan szaporodnak, számuk igencsak magas az eredeti élőhelyükön. A gyors szaporodásukkal pótolják az ellenségeik által okozott vesztségeket.

Ez a régóta ismert hörcsög csak néhány évtizede vált háziállattá és gazdagítja a kisállat-kereskedések választékát.

A törpehörcsög tartása, etetése


Terráriumban, vagy ketrecben is tarthatjuk hörcsögünket. A ketrec előnyösebb, mert szellőzik, és a rácsaiba kapaszkodva is tudnak mászkálni a hörik. A mérete két állat esetén legalább 35-40 cm legyen, de figyeljünk arra, hogy milyen méretű tárgyakat, kisház, mászóka, mókuskerék stb. helyezünk el benne.

törpehörcsög törpehörcsög törpehörcsög

Szobahőmérsékleten 20-25 C°-on érzik jól magukat. Ügyeljünk arra is, hogy a hőmérséklet télen se menjen 15 C fok alá. Ne tegyük a ketrecet huzatos helyre. Elhelyezésénél arra is figyeljünk, hogy közvetlenül tűző napfény ne érje, pl.: ablak előtt, mert nyáron a hőmérséklet annyira felmehet, hogy elpusztulnak az állatok. Elhelyezésénél az is szempont, hogy alapvetően éjszakai állat, ezért nem előnyös abban a szobában tartani, amelyikben alszunk.

Alomként faforgácsot használhatunk. Jó minőségű a tömörített, préselt kiszerelésben kapható forgács. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen túlságosan poros, mert az állatok intenzív vakarózásához vezet. Szénát, és papírt is rakhatunk be neki, mert szétrágja, és kibéleli vele a kisházát. Papír zsebkendőt NE rakjunk be, illetve olyan puha papírt, ami beleragadhat a pofazacskójába.

A terrárium berendezései:
Mindenképpen tegyünk be egy házikót, ahova bevackolhatja magát hörcsögünk. Készíthetünk mászókát, de a magasságára figyeljünk, hogy a terráriumból ne tudjon kimászni kedvencünk. Alagutat is építhetünk, mert mindenhova szeret bebújni, de erre a célra egy vécépapír guriga is megteszi. Olyan etetőtálba tegyük a magkeveréket, amelyet nem tud felborítani. Fogkoptatásra vitaminos rágókövet vásároljunk, illetve tehetünk be fadarabokat is. A rendszeres edzés érdekében egy kondigép is kell, azaz egy mókuskerék, melyben a napi mozgásigényét levezeti. Kerüljük a zárt, ketrecen kívül használható gömböt, mert a hörcsög kis tömege miatt akár el is pusztulhat, ha sokáig benne hagyjuk. Ez a háromszor nagyobb testű aranyhörcsögnek ideális. A berendezéseknél kerüljük a hegyes éles tárgyakat, melyek sérülést okozhatnak hörcsögünknek.

Takarítása könnyű feladat, mert a hörcsög nagyon tiszta állat. Kiválaszt magának egy sarkot, és oda végzi dolgát. A teljes forgácsalmot elég hetente lecserélni, míg a nedves forgácsot a höri által kiválasztott sarokban akár naponta frissíthetjük, illetve a romlandó ételmaradékot, gyümölcsöt, zöldséget szintén naponta cseréljük. Így nem lesz hörcsögszag a lakásban.
A törpehörcsög szőre külön ápolást nem igényel.

törpehörcsög
Rendszeresen tisztálkodik, nyelvével megnedvesített mellső lábaival mossa a fejét, és bundáját.

törpehörcsög
A kondigép fontos berendezés a mozgásigény levezetésére, az elhízás ellen.

törpehörcsög
A kishörik már háromhetes korukban felfedezik a vécépapír guriga előnyeit.

Csak két különböző nemű hörcsögöt lehet együtt tartani.
Két egynemű felnőtt höri békésen nem fér meg egy terráriumban, a területükért verekedni fognak, és ha addig szelídek voltak, akkor vadakká válhatnak, az egymás ellen irányuló agresszív magatartásuk miatt.
Kifejlett állatoknál előfordulhat, hogy különböző nemű két idegen höri sem fog párt alkotni.

A kiskorukban összeszokott párt ne válasszuk szét több napra, mert ha ismét összerakjuk őket, lehet, hogy nem ismerik fel egymást, és harcolni fognak a területükért.

A nemek megállapítása nem könnyű, főleg, ha még kicsik a hörik.
A hím és nőstény között látható a különbség a nemi szerv, és a végbélnyílás közötti távolságban van, amely két szerv a nősténynél közelebb, a hímnél távolabb van egymástól. A nőstények nemi szervének környéke majdnem szőrtelen, míg a hímeknek szőrösebb. A kifejlett hímeknél jól lehet látni a kiálló heréket.

Ehhez a vizsgálathoz el kell fogni a hörit, ami ellen küzdeni fog. Ilyenkor vigyázzunk, hogy ne okozzunk neki sérülést a túl erős szorításunkkal, nehogy összeroppantsuk.



Táplálása
Ideális táplálék a kisállat kereskedésekben kapható hörcsögöknek készített magkeverék. Azt a kiszerelést válasszuk, amely vitaminokat is tartalmaz. Fogkoptató kőből is a vitaminnal dúsított változatot vegyük meg. A kalcium pótlására megfelel a díszmadarak részére készített halcsont. Így a hiánybetegségek megelőzhetők.
Ivóvízre nincs szüksége, de helyette mindig legyen friss zöldség, gyümölcs a folyadék pótlására, amit naponta cseréljünk frissre.
Szinte minden olyan zöldséget és gyümölcsöt adhatunk neki, ami emberi fogyasztásra alkalmas. Ne adjunk burgonyát a keményítő tartalma miatt, továbbá citromot, csípős paprikát, hagymát, illetve olyat, amit mi sem ennénk szívesen.
Kedvenc zöldségek a répa, uborka, saláta, paradicsom, paprika, gyümölcsök közül pedig szinte mindegyik.

törpehörcsög törpehörcsög


törpehörcsög
Tiszta kézzel nyúljunk hozzá, mert ha élelmiszer szagot, ízt érez ujjunkba harap.

Hörifotó
A számára kedvenc ételért megküzd, és nagy erővel próbálja elvenni kezünkből.

hamster hamster hamster hamster

hamster hamster hamster
Egy kis csemegét is adhatunk, pl.: dió, mogyoró, szárított banán, sajt, csoki, keksz, de csak mértékkel, az elhízás és a fogszuvasodás miatt.

phodopus sungorus phodopus sungorus phodopus sungorus
Egyik legfinomabb étel számára a csemegekukorica, persze nyersen főzés nélkül. A napraforgóból vágott szeletet több napig is bent hagyhatjuk a terráriumban, így mindig tud belőle szemezgetni.


A terráriumba rakott táplálék mennyiségénél vegyük figyelembe a hörcsögök számát és az eleve kicsi méretét. A zöldséget, gyümölcsöt ne hagyjuk megromlani, mindig időben vegyük ki a maradékot, és cseréljük frissre, mert megbetegszik tőle hörcsögünk.
NE adjunk nekik sós, pörkölt magvakat, csak természetes állagú magvakkal etessük!

Hosszantartó kánikulában,
mikor, a szoba hőmérséklete, melyben tartjuk kedvenceinket 30 C° körüli, illetve magasabb, különösen nagy figyelmet fordítsunk, arra, hogy mindig friss gyümölcs, zöldség legyen a folyadék pótlására. A táplálékot nem kell apróra vágni, szeletelni, hiszen a hörik rágcsálók, egy darabban adhatjuk oda nekik az uborka, sárgarépa, vagy a paprika darabot.
A gyümölcsöt, zöldséget este, és reggel cseréljük frissre, ne hagyjuk bent, nehogy rothadásnak induljon.
A táplálék mennyiségénél vegyük figyelembe a hörik számát, és eleve pici méretét, és a nősténynek több folyadékra van szüksége, ha kicsinyeit szoptatja.


phodopus sungorus phodopus sungorus phodopus sungorus
Próbálkozhatunk, az itatással, de miután megkóstolta, és tovább állt, akkor ne erőltessük, maradjunk a friss lédús zöldség-gyümölcsnél. A rágcsálóknak gyártott önitató csöve a törpehöriknek vastag, ezek inkább a tengerimalacoknak, és a deguknak alkalmas ivásra.


phodopus sungorus phodopus sungorus
A höri az alváshoz nyugodt helyet keres magának. A kisház ezért fontos, mert oda bevackolhatja magát. A nyári meleg őket is megviseli. Az első meleg napokban, a fejét a kisház ablakán kidugva aludt. A kánikulában, a terrárium sarkába a forgácsot is félre tolta, és a műanyagot használta fekhelynek.
Amint elviselhetővé vált számára a hőmérséklet, ismét a kisház lett otthona.


törpehörcsög
A kisházat leemelve láthatjuk a gondosan elrendezett forgácsot, a szétszedett vécépapír-gurigából, és a szénából megépített vackát.


törpehörcsög
Mikor kivesszük, ügyeljünk arra, hogy nem érzékeli a veszélyt rejtő magasságot. Ezért a talajon, vagy talajközelben játszunk a hörivel. Mozgékony természete bajba sodorhatná egy asztalról, vagy székről leesve.


törpehörcsög törpehörcsög
A terráriumon kívül a nagy és szokatlan térben , és a fedezék nélküli helyeken, csak kúszva járkál. Időnként veszélyt érezve megáll, és akár három percig is mozdulatlanul maradhat, azaz lefagy, mint a Windows, aztán Reset, és megy tovább. Ilyen esetben, ne háborgassuk, el fog indulni magától is.


A hörcsög vásárlása előtt,
járjuk végig az ismert kisállat kereskedéseket, és nézzük meg a választékot.
Első lépésként tegyük be kezünket a terráriumba (persze, csak ha lehet) és figyeljük meg az állatok viselkedését. Ha nem menekülnek el, hanem odajönnek a kezünkhöz, akkor szelíd állatokra találtunk. Amennyiben két lábra áll, és kerregő hangot ad, ha közelebb nyúlunk harapni is fog. Az ilyen hörcsögöt ne vegyünk meg, mert már nem lesz szelíd. Miután ellenőriztük viselkedésüket, figyeljük meg mozgásukat, szőrüket, és hogy nincs-e rajtuk sebhely.
Ha minden feltételnek megfelel a hörcsög, akkor vásároljuk meg.

A szakirodalom szerint az egészséges állatok 3 évig élnek, de nem tudhatjuk, hogy milyen alomból származnak, ezért készüljünk fel, hogy másfél-két év után elpusztulhat a kedvencünk.


Szíriai aranyhörcsög (Mesocricetus a. auratus)

Származásuk

Származási helyük az egykori Palesztina, de ott ma már csak elvétve fordulnak elõ. 1930-ban Aleppo környékén Aharoni zoológus professzornak sikerült néhány példányt befognia, majd ezekkel hozta létre tenyészetét a jeruzsálemi egyetemen. Két évtizeddel késõbb, (az 1950-es években) már Európába is kerülhetett néhány példány, amelyek aztán itt tovább szaporodtak és egyre több és több emberhez eljutottak. Ma már se szeri, se száma az aranyhörcsögöknek. Mivel jellegét tekintve sivatagi állat, ezért a meleget nemcsak kedveli, de igényli is! A szobahõmérséklet megfelelõ számukra.

Ismertetõ

A nemek megkülönböztetése (a kifejlett állatokon) nem nehéz. Már a testalkatból következtethetni lehet rá. A hímek lényegesen karcsúbbak, mint a nõstények. A hímek testének hátsó része tompa csúcsban végzõdik, itt helyezkednek el ugyanis jellegzetes zsírpárnáik. A nõstények érthetõen teltebbek és zömökebbek. A biztos meghatározás (különösen a fiatalokon) az ivarszervek megtekintésével lehetséges. A nõstények végbélnyílása és ivarnyílása meglehetõsen közel van egymáshoz. Ha viszont ez a távolság nagy, akkor hímmel van dolgunk. Kedvezõ körülmények között akár 3 évig mis elélnek, de a többség átlag életkora 1,5-2 évre tehetõ. Ez azzal magyarázható, hogy elég gyors az anyagcseréjük.

Közismert, hogy a legtöbb állat szereti a napfényt, ezzel szemben a hörcsögök kifejezetten kerülik a világosságot. Ennek egyszerû a magyarázata, õshazájukban a nappalt föld alatti üregeikben töltik. Vigyázzunk, állatainkat ne tegyük ki közvetlen napfénynek, inkább a szoba árnyékosabb részében helyezzük el. Ha ezt a tanácsot nem fogadjuk el, kisállatunk nyugtalanná, kimerültté válhat, sõt, akár el is pusztulhat!

Ha esetleg kiszabadulnak terráriumukból, a lakás bútoraiban nem tesznek kárt, viszont a függönyöket, szõnyegeket megrághatják, körmeikkel a szálat kihúzhatják. Leghelyesebb a kiszökött példányokat összeszedni és visszavinni saját lakosztályukba. Ezt az õ érdekük is megkívánja, hiszen így kizárt, hogy valamelyikre véletlenül rálépjünk, aminek rendszerint pusztulás a vége!

Táplálkozásuk

Reggel és este tápláljuk állatainkat. Napközben ugyanis többnyire alszanak, és ilyenkor ne kell zavarni õket. Az egyedülálló hörcsögöket naponta egyszer elég etetni, mert ilyenkor nem kell attól tartani, hogy a többiek eleszik elõle az eleséget. Táplálékukat azonos idõben és azonos mennyiségben adagolni. A fölösleget elraktározzák, ennek nagy elõnye, hogy a gondozó néhány napra egyedül hagyhatja az állatot. A penészedõ eleséget mindig el kell távolítani!

A rozst kivéve valamennyi szemes takarmányt (búzát, árpát, zabot, kukoricát), napraforgó és tökmagot, mogyorót, mandulát, diót, mazsolát, datolyát szívesen elfogyasztják. A száraz kenyeret nagyon szeretik, ami segíti az állandóan növekedõ metszõfogak szükséges koptatását. Száraz eleséget kifejlett állatnak napi 15-20 g-ot adjunk.
Zöldség és gyümölcsfélék: a hagyma, citrom, retek kivételével mindent megesznek. Ezekbõl a táplálékokból napi 40-50 g-ot adjunk a kifejlett állatnak. A száraz eleséget este, a zöldségeket, gyümölcsöket inkább reggel adjuk állatainknak.

Étrendjük változatossá tétele érdekében hetente adjunk zöld füvet, lucernát, vörösherét, télen pedig nyers káposztát, üvegházi zöld salátát, sárgarépát, marharépát, zellert is.
Fehérjeszükségletük miatt hetente egy-egy bogarat, lisztkukacot, földigilisztát is adjunk hörcsögünknek. Sivatagi állatok lévén, vizet nem igényelnek, zöld növényekkel fedezik vízszükségletüket.

Tenyésztésük

Hamar (mindössze 6-8 hét múltán) ivaréretté válnak. Tenyésztésre 5-6 állatot ajánlatos beszerezni. Célszerû úgynevezett poligám tenyészetet létesíteni, ami annyit jelent, hogy 3-4 nõstényhez 1 hímet rakunk, míg egy további hímet tartalékolunk. A nõstények lehetnek testvérek is, de a hímek más vérvonalhoz tartozzanak. Fontos az is, hogy csak olyan állatok kerüljenek szaporításra, amelyekrõl eleve tudjuk, hogy sok utódot hoznak a világra. Ha a csoportban elõfordulna civakodás, durvaság, a kezdeményezõ állatot, haladéktalanul távolítsuk el. A nõstények párzási hajlama 4 napig tart, majd 7 nap elteltével megismétlõdik. Ha a nõstényeket 10-12 napon keresztül együtt tartjuk a hímmel, kétszer nyílik lehetõség az üzekedésre, párzásra. Mivel a hím szívesen párzik, feltételezhetõ, hogy ennyi idõ alatt az összes nõstény sikeresen megtermékenyül. A vemhesség 16-18 napig, vagyis nagyon rövid ideig tart. A vemhes nõstények közelébõl a hímeket célszerû eltávolítani. A hímre is ráfér ugyanis 4-5 napos pihenés. Ezt követõen újból beállítható fedezésre. Elõfordulhat, hogy valamelyik nõstény nem termékenyül meg, az ilyet vissza kell helyezni a következõ tenyész csoportba. Az üresen maradt állatot helyes festékkel vagy szõrkurtítással megjelölni, hogy késõbb kétséget kizáróan ellenõrizhessük termékenységét, avagy meddõségét. A sikeres párzáson túljutott nõstények testén már néhány nap elteltével észrevehetõ a vemhesség. A várandós anyákat ajánlatos különválasztani és mindegyiknek - külön-külön, egy-egy 10x10x10cm méretû, továbbá 5 cm átmérõjû lyukkal, kapuval ellátott, felnyitható fedelû fadobozt, odút készíteni, amelyet belülrõl béleljünk ki száraz fûvel, kenderkóccal vagy papírcsíkokkal. 16-18 napi vemhesség után, rendszerint éjjel, vagy kora hajnali órákban fialnak. Az újszülöttek csupaszok és vakok. Számuk 4-12 között változik. Azokat a nõstényeket, amelyek rendszeresen hatnál kevesebb utódot hoznak a világra, zárjuk ki a további tenyésztésbõl. Az ilyen állatok ugyanis (legalábbis a nagyobb tenyészetekben) nem tarthatók nyereségesen. Persze ott, ahol csak néhány állat van, és a gazdaságosság nem elsõrendû szempont, a kevésbé szapora állatok is megtûrhetõk és tarthatók.

Az anyaállatok a fialás utáni elsõ napokban csak rövid idõre és ritkán hagyják el az odút. Ha eközben valamelyik apróság kimászna, az anyjuk rögtön visszaviszi õket a többi közé. Az ellést követõ idõben a szoptatós anyáknak ajánlatos a szokványos és késõbb ismertetésre kerülõ eleségen kívül tejben fõzött zabpelyhet is adni. Ettõl ugyanis hamar erõre kapnak és tejük is várhatóan több lesz. Mind az újszülötteket, mind az anyákat kímélni kell gyakori szemrevételezéstõl, fogdosástól, zaklatástól. Nyolc nap elteltével azonban már bátran felnyithatjuk az odú tetejét és megnézhetjük a kis családot. Elõ fordulhat. Hogy az otthonos kis fészekben elpusztult vagy életképtelen, netán sérült állatot találunk. Az ilyeneket távolítsuk el, és bármennyire is fájó, irtsuk ki. Fialás után két hétig ne nyúljunk az odú belsõ berendezéséhez. Ez idõ után azonban késlekedés nélkül tisztítsuk ki, és helyezzünk be új almot. A fiatalok 3 hétig szopnak, de már a 15. naptól kezdve rendszeresen kijárnak az odúból, hogy lassan hozzászokjanak az önálló táplálkozáshoz. A harmadik és a negyedik hét között ajánlatos szétválasztani a különbözõ nemû fiatalokat, majd valamennyit távolítsuk el anyjuk közelébõl, hogy ily módon elkerüljük a túl korai, idõ elõtti fedezéseket. Leválasztás után az anyaállatokat, a hímekhez hasonlóan, ajánlatos 4-6 napig pihentetni, hogy a szülés és a szoptatás után szervezetük újjáépüljön, regenerálódjon.

A felcseperedõ apróságok aránylag hamar és könnyen átszoknak az anyatejrõl a kifejlett állatok takarmányára, és eközben szemlátomást gyarapodnak. Amint elérik a hathetes kort, már kiválaszthatók a továbbtenyésztésre alkalmas egyedek, amelyek két hónap eltelte után pároztathatóak elõször. A szíriai aranyhörcsögök már 8 hetes koruk elõtt is ivarérettek, de helyes, ha kivárjuk a két hónapos kort. Csak ebben az esetben számíthatunk ugyanis egészséges és megfelelõ számú tódra.

Az anyákat a hetedik ellés után, ez rendszerint egyéves korukra következik be, ajánlatos kiselejtezni, mert a további szaporításuk már nem kifizetõdõ. Egy év után a hímek felfedezõkedve is csökken, ezért ezeket is célszerû kivonni a tenyésztésbõl.

 

Képek:

 


http://www.cs.elte.hu/~benczur/zoo/hori1.jpg

 

 

 

 

 

 

Az  ékszerteknős:

 

Az ékszerteknősök barátságos állatkák. Hamar megszokják környezetüket. Ha mindennap azonos időben és valamilyen jelzés kíséretében etetjük őket, a jelzés hatására szinte rohannak az etetés helyére és nyakukat nyújtogatva várják a számukra ínycsiklandó falatokat, ezáltal is örömet szerezve gazdájuknak!


Története

 

Az ékszerteknősök Észak- és Dél-Amerikából származó, vízben élő állatok, pontosabban nem is egy fajt takar ez a kifejezés, hanem több rokonfajnak a gyűjtőneve. Az állatkedvelők figyelmét mindenekelőtt apró termetükkel hívják fel magukra, ugyanis a kereskedelemben kapható példányok nagysága csak ritkán haladja meg a tízforintos fémpénz méretét. Elöljáróban fel kell világosítanom a kedves olvasót, hogy megfelelő táplálás mellett ezek az apró állatkák szépen növekedésnek indulnak és általában elérik akár a 20 cm nagyságot és a 25 éves életkort is.

Beszerzése

 

Az állatkereskedésekben kapható teknősök többsége egyenesen Amerikából érkezik. Az egészséges ékszerteknős egyenesen úszik (a féloldalas mozgás tüdőgyulladás jele lehet), páncélja kemény. A puha páncél valamilyen hiánybetegségre vezethető vissza.

Az állat helyének kialakítása

Az ékszerteknősök elhelyezésére úgynevezettakvaterráriumot kell berendeznünk. Ez azt jelenti, hogy a megfelelő méretű üvegterráriumot úgy kell kialakítani számukra, hogy egyik felében mintegy 120x 60 centiméter alapterületű, 25 cm mélységű, úszkálásra alkalmas víz legyen, amelyet célszerű egy nagyobb teljesítményű akváriumszűrővel tisztán tartani. A másik felében pedig olyan kavics-, illetve sóderaljzatot képezzünk ki, amelyre a teknősök ki tudnak mászni, tehát lejtőt alakítsunk ki a vízben. A korábban sekély vízben tartott állatokat fokozatosan szoktassuk hozzá a mélyebb vízhez, ugyanis a hirtelen úsztatás végzetes lehet számukra.

A teknősök nagyon szeretnek sütkérezni és általában kedvelik a meleget, ezért a víznek el kell érnie a 25-30 °C-os hőmérsékletet. Ezt megfelelően fűtött lakásban könnyen megteremthetjük csekély belső fűtéssel, a közismert akváriumi fűtőberendezésekkel. Ha azonban fűtenünk kell a vizet, akkor a terráriumot egy üveglappal takarjuk le, különben a meleg vízben lévő állat hideg levegőt lélegzik be, ami tüdőgyulladáshoz vezethet.

Ha az akvaterráriumot nem tudjuk úgy elhelyezni, hogy naponta több órás napfény is érhesse, tanácsos olyan világítást készíteni, mely bizonyos hőt is sugározva lehetőséget nyújt teknőseinknek a sütkérezésre.


A vízbe vízinövényeket telepíteni nem szükséges, de a "szárazföldi" oldalra nyugodtan ültethetünk olyan növényeket, amelyek kedvelik a sok vizet (vízipálmákat, zöldikéket, filodendronokat, pletykákat stb.). A betelepítésnél gondoljunk arra is, hogy teknőseink viszonylag rövid idő alatt elszennyezik a vizüket, ezért gyakrabban kell azt cserélni. Ilyenkor nagyon ügyeljünk arra, hogy a friss víz hőmérséklete megegyezzen az eredetivel! Ha szűrőberendezést működtetünk, a vízcserék lényegesen ritkábban szükségesek.

Etetés-itatás

 

Az ékszerteknősök ragadozó állatok, ezért táplálásukra elsősorban az élő eleségek jöhetnek számításba. Ilyenek az apróbb halak is, ezért a teknősöket soha se tegyük hallal betelepített akváriumba, mert ez drága játéknak bizonyulhat. Szívesen fogyasztják az élő vízibolhát, tubifexet, a nagyobb példányok az élő lisztkukacot, lepkéket, legyeket. Alkalom adtán jó étvággyal bekebelezik az élő szúnyoglárvákat is. Ne etessünk szárított bolharákot, szárított halakat, szárított marhaszívet és a húsokat is kerüljük, ezek ugyanis súlyosvitaminhiányhoz és elhulláshoz vezethetnek! A legjobb táplálék a fagyasztott apróhal - olcsó, könnyen beszerzhető és a teknősök számára a legegészségesebb! A halak minden részét - a csontokat és belsőségeket is - etessük meg! De vigyázzunk, nehogy túletessük!

Míg az apróbb példányokat naponta kell etetni, addig a nagyobbakat elegendő kétnaponta. A túletetés következtében felgyorsul a növekedésük, és egykettőre azt vesszük észre, hogy a szinte ékszerként csillogó aprócska teknőc szépen fejlett, zöld állattá növekedett, amelynek csupán a színe tér el a jól ismert hazai mocsári teknősétől.

Az eleséget mindig a vízbe adjuk. Mindig csak annyit, amennyit az állat 10-15 perc alatt elfogyaszt. Még jobb megoldás, ha etetés céljából a teknőst kiemeljük szokásos helyéről (pl. egy lavórba), és csak az etetés befejeztével helyezzük vissza. Ezzel lényegesen csökkenteni lehet a terrárium vizének beszennyeződését.

A lisztkukacot, lepkéket csipesz segítségével is etethetjük. Ezt a módszert állatkánk gyorsan elfogadja, és jókedvűen kebelezi be az ily módon felkínált falatokat is.

Gondozás

 

Ne feledkezzünk meg az ásványi anyagok,vitaminok pótlásáról sem! Ha nem áll módunkban rendszeresen apró halakat, csigákat beszerezni, szükséges heti egy-két alkalommal kevés sovány marhahúsdarabkában kalciumfoszfátot vagy szépiareszeléket adni, és ezt csipeszről kínálva a teknőccel lenyeletni. A vitaminok pótlása is hasonló módon történhet. Nem árt, ha egy-egy salátalevélkét is megkísérelünk elfogadtatni kedvencünkkel. Az ékszerteknős társaságkedvelő, ezért helyes több példányt is együtt tartani.

Figyeljük az állatok viselkedését! Rendellenesség észlelésekor haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz vagy kérjük ki gyakorlott terrarista tanácsát. Ez különösen akkor elengedhetetlen, ha a páncél puhulását észleljük!

Szaporítás

 

A teknősök tojással szaporodnak. A teknős nem utódgondozó, eredeti élőhelyén a tojások kiköltését a napra bízza. Mesterséges keltetés esetén gondoskodnunk kell a megfelelő páratartalomról és hőmérsékletről. Az ékszerteknős-tojások kiköltéséhez 95%-os páratartalom, illetve 27-29 °C-os hőmérséklet szükséges. A tojások forgatását kerülni kell. A kis teknősök 100-120 nap alatt bújnak ki a tojásból.

 

Képek:






 

Szavazás

Ki legyen a hónap sztárja?
Demi Lovato
Shakira
Justin Bieber
Asztali nézet